Kuchnia

Fototapeta w kuchni – dlaczego by nie

kuchnia

Urządzając kuchnię najczęściej skupiamy się na meblach i sprzęcie AGD. Całość ma przecież być nie tylko ładna, ale również funkcjonalna, dlatego ważne jest nie tylko co ostatecznie stanie w kuchni, ale także czy wszystkie montowane elementy znajdą się na właściwym miejscu. Jednak oprócz ergonomii ważny jest też klimat w kuchni, można go uzyskać dzięki drobnym akcesoriom i akcentom. Wyrazistości wnętrzu można też dodać wybierając fototapety kuchenne. Tylko czy takie rozwiązanie ma sens?

Jakie fototapety w kuchni sprawdzą się najlepiej?

Wybierając fototapetę skupiamy się zwykle nad wzorem jaki ma się na niej znaleźć Trzeba jednak pamiętać, że kuchni, podobnie zresztą jak w łazience, panują bardzo specyficzne, często trudne warunki. Źle dobrana, choćby najpiękniejsza fototapeta do kuchni, może im nie sprostać. Fototapeta do kuchni musi myć przede wszystkim odporna na wilgoć, tak by para wydobywająca się garnków podczas pichcenia potraw dla najbliższych nie wyrządzała jej krzywdy. Powinna też być odporna na częste ścieranie, bo w kuchni podczas wielu czynności zawartość garnków i misek lubi czasem uciekać w nieokreślonych kierunkach, zwłaszcza podczas miksowania czy blendowania, nie mówiąc już o wodzie rozchlapanej podczas zmywania.

Właśnie dlatego fototapeta do kuchni powinna być odporna i odpowiednio zabezpieczona. Najlepiej sprawdzają się wersje winylowe dodatkowo pokryte warstwą laminatu. Taka tapeta ani nie zamoknie, ani nie odklei się pod wpływem panującej wilgoci. Można ją też bardzo łatwo wyczyścić wilgotną ściereczką. Taka zmywalna fototapeta nie tylko doda uroku całej aranżacji, ale będzie przede wszystkim trwała.

Po co tyle zachodu?

Fototapety w kuchni były jeszcze nie dawno nie do pomyślenia, dziś, dzięki nowym, lepszym materiałom, coraz częściej stosuje się je w tego typu aranżacjach. W dobie coraz większej liczby osób mieszkających samotnie rola kuchni staje się niedoceniana. Jednak przecież w domach rodzinnych to tam najczęściej znajduje się centrum dowodzenia. Tam powstają posiłki i przekąski. Jeśli kuchnia jest dość duża to często tam rodzina spotyka się przy wspólnym stole, zarówno podczas codziennego posiłku, a często też podczas małych domowych uroczystości.

Kuchnia ma potencjał, by być centrum życia rodzinnego, dlatego warto zadbać o to by było w niej po prostu przyjemnie. A ciekawa fototapeta to idealne rozwiązania, by nadać wnętrzu nietuzinkowego, przytulnego charakteru.

By było miło i modnie

Trendy w aranżacji kuchni często się zmieniają, dotyczy to także tematyki fototapet. Jednak dwa tematy wydają się tu nieco bardziej uniwersalne, są to fototapety ze wzorami powiązanymi z gotowaniem, najczęściej zdjęcia dorodnych warzyw i owoców oraz fototapety ze wzorami ludowymi. Gdy cofniemy się nieco w tył, okazuje się, że przed wieloma laty gospodynie także dbały o wystrój swoich kuchni, najczęściej wykorzystując do tego różnego rodzaju regionalne wzornictwa. Do dziś te same wzory, może w nieco odmienionej formie jak fototapeta, nie wychodzą z mody.

W ostatnich latach modne stały się również fototapety kuchenne z różnego rodzaju napisami. Mogą to być nazwy potraw, cytaty kuchenne, ale także cytaty ważne dla życia rodzinnego domowników. Modne stają się także fototapety przedstawiające geometryczne wzory, nawiązujące do sztuki nowoczesnej. W kuchniach też coraz częściej można spotkać fototapety przedstawiające piękne zakątki, zwłaszcza takie, które kojarzą się z dobrą kuchnią.