Porady

Fototapety – jak sobie poradzić z nałożeniem na ścianę?

narzedzia-do-klejenia-tapet

Naklejona na ścianę albo jej część fototapeta pozwala na znaczną zmianę wystroju wnętrza. Problem w tym, że zwykłą tapetę niekoniecznie trzeba dopasowywać idealnie, a fototapetę już tak. Niepoprawnie naklejona nie tylko nie upiększy wnętrza, ale je wręcz oszpeci, a dodatkowym utrudnieniem jest różnorodność materiałowa takich tapet. Jak nakładać tapetę na ścianę w zależności od jej rodzaju?

Rodzaje fototapet w odniesieniu do ich naklejania

Zarówno tapety, jak i fototapety przestrzenne są produkowane z różnorodnych materiałów. Tapety w wielu, a fototapety najczęściej w formie papierowej albo na podkładzie z flizeliny. Oba te typy fototapet cechują się podobieństwami, jak i różnicami w sposobach nakładania.

Podobieństwa w naklejaniu na ścianę fototapet papierowych a na flizelinie

Każda fototapeta składa się z rolek, nawet wówczas, gdy rozmiar jednego okienka danego wzoru jest niewielki. Fototapety na flizelinie oraz papierowe trzeba przed nałożeniem rozpakować i poluzować zwoje. Należy również odczekać do trzech dni, aby te zwoje przewietrzały na tyle, by zniknął zapach farby. Przed przystąpieniem do klejenia trzeba rozrobić odpowiedni dla danej tapety klej oraz za pomocą linki i sznurka wypionować linię, która będzie odniesieniem dla krawędzi naklejania tapety. Linia ta musi być zawsze wyznaczana od strony bliższej oknu, aby przesuwać się z klejeniem w stronę zacienioną, a nie na odwrót. Do nakładania kleju najlepsze są szerokie pędzle malarskie zwane potocznie ławkowcami. Warto również przed tapetowaniem dokładnie przygotować kolejność nakładania kolejnych brytów.

Różnice w naklejaniu na ścianę fototapet papierowych a flizelinowych

Przy nakładaniu na ścianę występują również różnice i są one na tyle istotne, że muszą być bezwzględnie brane pod uwagę. Przede wszystkim fototapety papierowe w przeciwieństwie do fototapet na flizelinie mają 3-5 milimetrową zakładkę i na nią naklejany jest kolejny bryt fototapety. Fototapety na flizelinie przyklejane są natomiast krawędź do krawędzi. Drugą istotną różnicą jest przygotowanie ściany. Przy papierowych niestosowane jest gruntowanie, natomiast przy flizelinowych ściana musi zostać zagruntowana. Może do tego celu posłużyć grunt malarski albo klej do tapet, który zastanie użyty również do klejenia. Odmienny jest także i co również jest bardzo istotne, sposób nakładania kleju. Klej do tapet przy papierowych fototapetach i tapetach nakładany jest na spodnią część brytu, a przy fototapetach na fizelinie klej nakładany jest na ściany.

W obu przypadkach warto pamiętać, że dociskanie fototapety do ściany nie może się odbywać za pomocą ręki, czy ścierki. Jest to częsty błąd podczas tapetowania, prowadzący do rozciągania materiału, a tym samym zaburzenia wzoru, widoku, czy wreszcie tworzący nierówności i wybrzuszenia. Do dociskania fototapet i tapet może być użyty wyłącznie wałek malarski o krótkim włosiu albo specjalistyczny wałek tapeciarski.