Pokój dziecka

Fototapety do pokoju dziecka

pokoj-dziecka

Choć fototapety kojarzą się głównie z koszmarkami, które zalały rynek około 30 lat temu, to jednak dziś ten sposób na udekorowanie ścian przeżywa prawdziwy renesans. Koniec jednak z banalnymi widoczkami, kiepskiej jakości tapetą, czy też trudnością w montażu. Dziś o wiele lepszej jakości fototapety dla dzieci są wykorzystywane m.in. w pokojach dla dzieci, ponieważ jest to szybki, tani, a przy tym niezwykle atrakcyjny dla najmłodszych sposób na poprawienie wizualnego aspektu ich pokoików.

Jakie są rodzaje fototapet?

Podczas wybierania fototapety do pokoju dziecięcego trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Ważny jest oczywiście wzór, który się na nich znajdzie, lecz także rodzaj konkretnej fototapety. A tych oczywiście jest kilka różnych modeli. O ile wzór fototapety dosyć mocno musi korelować z wiekiem dziecka, a także oczywiście jego płcią, to już jednak rodzaj fototapety jest kwestią bardzo uniwersalną.

Na rynku znaleźć można 4 rodzaje różnych fototapet. Zaliczyć do nich można:

– fototapetę lateksową — model, który bardzo dobrze oddaje kolory, ponieważ pokryty jest cienką warstwą lateksu. Dzięki temu także taka tapeta nie blaknie i zawsze jest bardzo gładka,

– fototapetę papierową — jest to matowa fototapeta, która pod wpływem działania wody się aktywuje. Dzięki temu pozwala tworzyć ciekawe wzory graficzne, jest łatwa w nakładaniu i stosunkowo wytrzymała,

– fototapetę fizelinową — ekologiczne rozwiązanie dla osób dbających o środowisko. Fototapeta produkowana poprzez łączenie celulozy z włókniną,

– fototapetę winylową — jest to fototapeta w formie naklejki, którą bardzo łatwo umieszcza się na ścianie.

Dlaczego warto zastosować fototapety do pokoju dziecka?

Dlaczego jednak warto umieścić w dziecięcym pokoju fototapetę? Jakie są jej zalety, które powodują, że jest to tak często wybierane rozwiązanie?

Jedną z ważniejszych zalet takiego rozwiązania jest zabezpieczenie ścian przed zabrudzeniem. W końcu prędzej czy później w każdym maluchu narodzi się artysta, który zacznie niczym Michał Anioł kreślić swoje dzieła na powierzchni ściany. Dzięki fototapecie będzie ona odpowiednio przed takimi działaniami zabezpieczona. Nie można jednak zapominać to tym, że praktyczność to jedno, a dziecięca wyobraźnia to co innego. Dzięki odpowiedniej fototapecie można dziecięcy pokój Zamienic w zamkową komnatę, statek kosmiczny, czy też dżungle.

Jaka fototapeta dla chłopca, a jaka dla dziewczynki?

Fototapeta do dziecięcego pokoju to niezwykle dobry pomysł. Nie można jednak zapominać o tym, że fototapety do pokoju chłopca muszą być zupełnie inne niż te do pokoju dziewczynki. Jak zatem powinno się wybierać ich odpowiednie wersją?

Wybierając fototapety do pokoju dziewczynki, bardzo ważne jest uwzględnienie podczas wyboru wieku dzieci. Dla dziewczynek do 6 roku życia bardzo dużą popularnością cieszą się np. fototapety, na których przedstawione są wzory ze skandynawskim rysunkami, które pomimo tego, że są dosyć proste i oszczędne kolorystycznie, wzbudzają zachwyt u dzieci. Dla dzieci nieco starszych poleca się wybranie wzoru ściśle związanego z zainteresowaniem, które przejawia.

Fototapety do pokoju chłopca to natomiast dużo sportu i motoryzacji pod najróżniejszymi postaciami. Może to być prawdziwe loga drużyny piłkarskiej, wizerunki piłkarzy, lub też wzory z superbohaterami. Bardzo popularne są też wzory o charakterze astronomicznym lub podróżniczym.