Porady

Tapeta ścienna do zadań specjalnych

Czy to możliwe, aby tapeta była odporna na wilgoć?

Oczywiście, że tak! Wybór nowoczesnych tapet, którym niestraszne zabrudzenia i kontakt z wodą jest spory. Znajdziemy wśród nich tapety zmywalne idealne do salonu, pokoju dziecięcego czy przedpokoju oraz tapety winylowe, które sprawdzą się nawet w kuchni i łazience. Tradycyjne papierowe tapety powoli odchodzą do lamusa. Obecnie mamy możliwość zakupu pięknych fototapet na ścianę, ale także praktycznych i wytrzymałych tapet, które można bez problemu umyć, gdy się zabrudzą. Są one tak odporne, że mogą nawet zastąpić płytki ceramiczne w pomieszczeniach z dużą wilgotnością. Ponadto ich wzory po prostu zachwycają. Sprawdź, jakie tapety można szorować.

tapeta w rolce

Wybieramy tapetę odporną na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Tapety wracają do łask. Od kilku lat można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania tapetami. Kładziemy je coraz chętniej nie tylko w takich pomieszczeniach jak salon czy sypialnia, ale coraz częściej także tam, gdzie są bardzo narażone na zabrudzenia oraz kontakt z wodą. Nowoczesne tapety znacząco różnią się od tych sprzed lat. Nie tylko ich design jest inny, ale przede wszystkim są one wykonane z trwałych i odpornych na wilgoć oraz i uszkodzenia mechaniczne materiałów. Tapety zmywalne można z łatwością umyć, jeśli się zaplamią, a tapety winylowe można nawet szorować bez obawy o to, że się zniszczą. Warto zapoznać się bliżej z cechami oraz zaletami i wadami poszczególnych typów tapet, aby móc dokonać najlepszego wyboru.

Najlepsze rodzaje tapet:

1. Tapety winylowe.

O tapetach winylowych nie bez powodu mówi się, że są nie do zdarcia. Tapety winylowe są odporne na wodę, możemy je więc zastosować w miejscach niegdyś zarezerwowanych wyłącznie dla płytek ceramicznych, jak na przykład ściana przy umywalce, wannie czy zlewozmywaku. Są idealne do łazienki i kuchni, ponieważ nie przepuszczają wody oraz pary wodnej. Ponadto są one odporne na szorowanie, ścieranie oraz chemiczne środki czyszczące.

Wyróżniamy dwa rodzaje tapet winylowych:

– tapety płaskie, które zrobione są z papieru pokrytego gładką warstwą tworzywa sztucznego. Takie tapety są trwałe, ale jednocześnie cienkie. Cechuje je błyszcząca ładnie odbijająca światło powierzchnia. Idealnie sprawdzą się więc w ciemnych i niewielkich pomieszczeniach, które rozświetlą i optycznie powiększą. Wadą tapety winylowych płaskich jest to, że ze względu na swoją niewielką grubość, nie kryją dobrze rys oraz nierówności na ścianach.

– tapety spieniane powstały w wyniku połączenia papieru i specjalnego rodzaju tworzywa PCW. Wyglądają one zupełnie inaczej niż tapety płaskie. Są grube, a ich powierzchnia jest matowa. W dotyku przypominają elastyczną piankę.

Ciekawych wzorów tapet winylowych jest mnóstwo. Do wyboru mamy takie, których powierzchnia przypomina płytki ceramiczne, cegłę, kamień naturalny, czy drewno. Choć tapety winylowe są najdroższym rodzajem tapet, to w porównaniu z glazurą są one i tak bardzo atrakcyjne cenowo. Ich przewaga nad płytami polega także na tym, że kładzie się je na ścianach bezproblemowo i szybko. Jeszcze bardziej ułatwimy sobie pracę, wybierając tapetę winylową na flizelinie, którą jeszcze łatwiej położyć.

2. Tapety zmywalne.

Do grupy tak zwanych tapet zmywalnych, należą takie tapety, które nie są tak odporne i trwałe, jak te winylowe, ale ich wytrzymałość jest o wiele większa niż w przypadku zwykłych tapet papierowych. Są one zrobione z papieru pokrytego cienką warstwą tworzywa sztucznego.

Tapeta zmywalna to idealne rozwiązanie do salonu, pokoju dziecięcego, sypialni, a nawet przedpokoju. Jeśli jej powierzchnia się zabrudzi, to bez problemu umyjemy ją wilgotną ściereczką lub gąbką z łagodnym detergentem. Pamiętajmy jednak, że nie można jej szorować tak mocno, jak tej winylowej, ponieważ jest o wiele mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz wodę.

Do tapet zmywalnych zaliczamy:

– tapety akrylowe, które wykonane są z papieru pokrytego warstwą pianki akrylowej. Są one grubsze od zwykłych tapet papierowych i mają wyraźną strukturę. Tapeta akrylowa nadaje się do delikatnego mycia, ale nie można jej szorować, ponieważ jest podatna na ścieranie. Do jej zalet możemy zaliczyć także to, że ma dobrą izolacyjność termiczną i ładnie tłumi hałasy. Ponadto tapety akrylowe można malować.

– tapeta typu raufaza- jest to specyficzny typ tapety strukturalnej, która przeznaczona jest do malowania. Jest ona dostępna w kilkunastu różnych rodzajach. Raufaza jest zrobiona z dwóch lub trzech warstw papieru, pomiędzy którymi znajdują się wiórki drewna. Ten rodzaj tapety bardzo dobrze maskuje wszelkie niedoskonałości i nierówności ścian, a jeśli pomalujemy ją emulsją lateksową lub lateksowo- akrylową, to nabierze też właściwości wodoodpornych.

akcesoria do monatażu tapet

Ceny tapet zależą od materiału, z jakiego zostały one wykonane, a także od wzoru. Najtańsze są tapety akrylowe ze wzorami płaskimi, czyli 2D, które kupimy już cenie kilkudziesięciu złotych za rolkę. Za tapetę akrylową, ale ze wzorem trójwymiarowym (3D) zapłacimy już nawet 150- 200 złotych. Najdroższe, ale zdecydowanie najlepszej jakości są tapety winylowe. Kosztują one ponad 200 złotych za rolkę. Pamiętajmy jednak, że są one tak odporne, że posłużą nam przez kilka, a może nawet kilkanaście lat.

Jeśli ze względu na niewielki budżet zdecydowaliśmy się jednak na zakup zwykłej papierowej tapety, to dopilnujmy, aby była ona dobrej jakości i dosyć gruba. Najlepiej poszukać takiej na flizelinie. Z łatwością ją położymy, ponieważ w przypadku tapet z flizelinowym podłożem, klej kładzie się tylko na ścianę, a nie także na tapetę. Będzie ona również bardziej elastyczna, wytrzymalsza i trwalsza niż zwykła tapeta papierowa. A gdy się zużyje, o wiele łatwiej będzie ją zerwać ze ściany nawet na sucho.