Porady

Parawan pokojowy niski dekoracyjny – Wszystko, co musisz wiedzieć

Parawany pokojowe niskie to praktyczne i stylowe dodatki do wnętrz, które mogą wzbogacić aranżację dowolnej przestrzeni. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu rodzajowi parawanów, aby odpowiedzieć na pytania: czym dokładnie są niskie parawany pokojowe oraz dlaczego warto zdecydować się na ich zakup?

Definicja parawanu pokojowego niskiego

Parawan pokojowy niski to rodzaj przegrody, która służy do wydzielenia lub oddzielenia różnych stref w pomieszczeniach, takich jak sypialnie, salony, biura czy pokoje dziecięce. Różni się od tradycyjnych parawanów przede wszystkim swoją wysokością, która zazwyczaj nie przekracza 120 cm. Dzięki swojej niewielkiej wysokości, niskie parawany pozwalają zachować przestrzeń, jednocześnie wprowadzając ład i porządek do wnętrza.

Dlaczego warto zdecydować się na parawan dekoracyjny niski?

Dlaczego warto zdecydować się na parawan pokojowy niski?

 1. Praktyczność: Niskie parawany pokojowe są nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne. Pomagają w organizacji przestrzeni, tworząc intymniejsze strefy lub chroniąc prywatność użytkowników. Przykładowo, można wykorzystać je do stworzenia kącika do pracy w sypialni, oddzielając biurko od reszty pomieszczenia, czy do stworzenia strefy zabaw dla dzieci w salonie.
 2. Estetyka: Niskie parawany pokojowe dostępne są w różnych stylach, kolorach i materiałach, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych preferencji i wystroju wnętrza. Drewniane, metalowe, z tkaniną lub plecionką – możliwości są niemal nieograniczone, a odpowiednio dobrany parawan może stać się oryginalnym i wyjątkowym elementem dekoracyjnym.
 3. Łatwość przenoszenia i przechowywania: Ze względu na swoją niską wysokość oraz często składaną konstrukcję, parawany pokojowe niskie są łatwe do przenoszenia i przechowywania. W razie potrzeby można je szybko złożyć i schować, co sprawia, że są to elementy elastyczne i łatwo dostosowujące się do zmieniających się potrzeb użytkowników.
 4. Bezpieczeństwo: Niskie parawany pokojowe są również bezpiecznym rozwiązaniem, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. Ich niewielka wysokość sprawia, że są stabilne i trudniej je przewrócić, co z kolei zmniejsza ryzyko potencjalnych wypadków. Ponadto, w przypadku parawanów wykonanych z materiałów przyjaznych dla dzieci, takich jak tkaniny czy plecionki, zapewniają one miękką powierzchnię, która nie zaszkodzi dziecku w przypadku przypadkowego kontaktu czy upadku.
 5. Wzmocnienie akustyki: Niskie parawany pokojowe mogą również przyczynić się do poprawy akustyki pomieszczeń. Dzięki swojej budowie, materiałom i wykończeniu, mogą skutecznie tłumić dźwięki, co pozwala na stworzenie bardziej komfortowych warunków do pracy, nauki czy wypoczynku.

Zalety parawanu niskiego

Podział przestrzeni

Niskie parawany pokojowe odgrywają kluczową rolę w kwestii podziału przestrzeni wewnątrz pomieszczeń. Oto kilka sposobów, w jaki można wykorzystać je do aranżacji wnętrz, z zachowaniem estetyki, funkcjonalności i komfortu:

 • Oddzielanie stref funkcjonalnych: Parawany pokojowe niskie sprawdzają się idealnie w przypadku wydzielenia różnych stref funkcjonalnych, takich jak miejsce do nauki, pracy czy odpoczynku. Pozwalają na stworzenie bardziej spersonalizowanej i uporządkowanej przestrzeni, odpowiedniej do wykonywania konkretnej czynności.
 • Tworzenie kącików tematycznych: Niskie parawany mogą również służyć do stworzenia kącików tematycznych, które mają na celu skupienie uwagi na określonym elemencie dekoracyjnym czy funkcjonalnym. Przykładem może być wykorzystanie parawanu do aranżacji czytelniczego zakątka z ulubionymi książkami, fotelami i lampkami, który stanie się miejscem relaksu i wytchnienia dla domowników.
 • Ukrywanie mniej estetycznych elementów: Czasem w naszych domach znajdują się przedmioty lub urządzenia, które niekoniecznie wpisują się w naszą wizję idealnego wystroju wnętrza. Parawan pokojowy niski może służyć jako skuteczny sposób na zasłonięcie tych mniej estetycznych elementów, takich jak kable, grzejniki czy pralnia.
 • Stworzenie intymnej atmosfery: Niskie parawany mogą również pomóc w stworzeniu bardziej intymnej i przytulnej atmosfery, szczególnie w sypialniach czy strefach relaksacyjnych. Wykorzystując parawany w tych miejscach, można z łatwością oddzielić np. łóżko od reszty pomieszczenia, co pozwoli na osiągnięcie większego poczucia prywatności i spokoju.
 • Przestrzeń wielofunkcyjna: Parawany pokojowe niskie są także doskonałym narzędziem do tworzenia przestrzeni wielofunkcyjnych. W małych mieszkaniach lub open-space’ach, gdzie brakuje ścian działowych, parawany mogą służyć jako tymczasowe przegrody, umożliwiające szybką zmianę aranżacji i funkcji poszczególnych stref. Przykładem może być przekształcenie części salonu w biuro domowe w ciągu dnia, a następnie powrót do funkcji rekreacyjnej wieczorem.

Rodzaje i style parawanów pokojowych niskich

Przedstawiamy tabelę z przeglądem najpopularniejszych rodzajów i stylów parawanów pokojowych niskich, która pomoże Ci dokonać wyboru najlepiej odpowiadającego Twoim potrzebom i gustowi.

Rodzaj parawanuMateriałZaletyPrzykładowe zastosowanie
Parawany stałeDrewno, metal, szkłoSolidna konstrukcja, trwałość, stabilnośćStałe przegrody w pomieszczeniach
Parawany przesuwneDrewno, metal, szkło, tkaninaElastyczność, łatwość przesuwania, dostosowanie do potrzebPrzestrzenie wielofunkcyjne
Parawany z tkaninąTkaninaLekkość, łatwość czyszczenia, różnorodność wzorów i kolorówSypialnie, pokoje dziecięce
Parawany z bambusa lub wiklinyBambus, wiklinaNaturalne materiały, lekkość, estetyka, przewiewnośćPomieszczenia restauracyjne, tarasy
Parawany z drewnaDrewnoWytrzymałość, estetyka, różnorodność stylówSalony, biura, jadalnie
Parawany z metaluMetalTrwałość, odporność na uszkodzenia, nowoczesny designWnętrza industrialne, loftowe
Parawany ozdobneRóżne materiałyUnikatowe wzory, elementy artystyczne, różnorodność stylówPomieszczenia, gdzie liczy się estetyka

Każdy z tych rodzajów i stylów parawanów pokojowych niskich ma swoje unikalne cechy, które wpływają na ich funkcjonalność i estetykę. Wybierając parawan, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany, jego styl oraz sposób, w jaki będzie wpisywać się w aranżację wnętrza. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych potrzeb, gustu oraz charakteru pomieszczenia, w którym parawan ma być wykorzystany.

Jak wybrać odpowiedni parawan niski dla swojego wnętrza?

Wybór odpowiedniego parawanu pokojowego niskiego może być kluczowy dla funkcjonalności i estetyki wnętrza. Aby podjąć właściwą decyzję, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Wymagania funkcjonalne: Zastanów się, do jakich celów będziesz używać parawanu. Czy ma on służyć do podziału przestrzeni, zasłaniania prywatnych stref czy jako element dekoracyjny? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci określić, jakie cechy powinien mieć wybrany parawan, np. czy powinien być przesuwany, składany czy stały.
 • Styl i design: Parawan powinien współgrać z resztą wnętrza, zarówno pod względem stylu, jak i kolorystyki. Wybierz model, który będzie harmonizować z istniejącymi meblami i dodatkami. Jeśli masz minimalistyczne wnętrze, rozważ parawan o prostym designie. W przypadku wnętrz klasycznych czy rustykalnych, warto wybrać parawan o bogatszych zdobieniach.
 • Materiał i kolor: Materiał, z którego wykonany jest parawan, wpływa na jego wygląd, trwałość oraz łatwość utrzymania. Drewno, bambus czy wiklina nadają wnętrzu naturalnego charakteru, podczas gdy metal czy szkło wprowadzają nowoczesność. Kolor parawanu powinien współgrać z paletą barw użytych w pomieszczeniu, tak aby zachować spójność estetyczną.
 • Rozmiar i liczba paneli: Parawan pokojowy niski powinien mieć odpowiednią wysokość i szerokość, aby spełniać swoje funkcje i nie zaburzać proporcji wnętrza. Przed zakupem zmierz powierzchnię, którą chciałbyś oddzielić, a następnie wybierz parawan o odpowiednich wymiarach. Liczba paneli wpływa na stabilność i możliwość dostosowania parawanu do kształtu pomieszczenia. Więcej paneli pozwala na większą elastyczność, jednak może zająć więcej miejsca.

Kierując się powyższymi wskazówkami, z pewnością znajdziesz parawan pokojowy niski, który idealnie wpasuje się w Twoje wnętrze. Pamiętaj o tym, że dobrze dobrany parawan nie tylko będzie spełniał swoje podstawowe funkcje, ale także stanie się atrakcyjnym elementem dekoracyjnym, który doda charakteru i uroku Twoim przestrzeniom.